Strona główna > Metody wielokryterialnego wyboru i konstrukcji rankingów uwzględniających cele regionalne
związane z realizacją Narodowej Strategii Spójności
MENU
WYDARZENIA

Realizator Projektu:


Fundacja
Progress & Business
Metody wielokryterialnego wyboru i konstrukcji rankingów uwzględniających cele regionalne związane z realizacją Narodowej Strategii Spójności
DKS/DEF-VII/POPT/04/273/09

Geneza projektu

Motywacją do sformułowania niniejszego programu badawczego były rezultaty projektu pt. "Priorytetyzacja celów polityki regionalnej w kontekście efektywnego wykorzystania Funduszy Strukturalnych", zrealizowanego w roku 2008 na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w ramach I edycji Konkursu Dotacji Fundusze europejskie na poziomie Narodowej Strategii Spójności. Analiza rezultatów zeszłorocznego projektu wskazała, że celowym - ze względu na możliwość zastosowań w polityce polskich regionów - dopełnieniem przeprowadzonych działań jest zbadanie i opracowanie takich wielokryterialnych metod wyboru, które w możliwie najlepszy sposób odzwierciedlałyby cele i procedury Narodowej Strategii Spójności. Badania, wywiady i dyskusje przeprowadzone w 2008 r. podczas Seminarium Naukowego wskazały, że metody stosowane obecnie w regionach, oparte z reguły na prostych procedurach scoringowych, nie zapewniają odpowiedniej spójności celów, metod i rezultatów.

Akcesja do Unii Europejskiej i wdrażanie acquis narzuciły władzom polskich regionów wiele obowiązków związanych z tworzeniem i wdrażaniem polityk regionalnych, które w krajach UE-15 oparte są na wieloletniej tradycji współpracy z ośrodkami naukowymi zajmującymi się tworzeniem zobiektywizowanych podstaw działań samorządowych organów legislacyjnych i wykonawczych. W warunkach polskich wymagania te często okazują się zbyt wysokie, co prowadzi do fasadowego i formalnego wypełniania warunków acquis, poprzez kopiowanie schematów i wzorów, a bez dogłębnych studiów nad krajową i regionalną specyfiką. Przykładem jest tu stosowanie metod analizy wielokryterialnej przy opracowywaniu dokumentów polityki regionalnej, takich jak regionalne strategie rozwoju, regionalne strategie innowacji i regionalne strategie rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz przy definiowaniu algorytmów rozdziału środków z funduszy europejskich. Stosowane metody korzystają z reguły z informacji ad hoc, wymaganej przez przypadkowo dobraną metodę, lecz niedostępnej lub niemającej powiązania z rozwiązywanym problemem decyzyjnym. Najczęściej spotykanymi przykładami są tu metoda AHP (Analytic Hierarchy Process) i jej nowszy wariant ANP (Analytic Network Process), które do określenia wag kryteriów wykorzystują współczynniki "siły porównania" kryteriów lub alternatyw nie mające powiązania z rozwiązywanym problemem.

Nie w pełni adekwatne metody rozwiązywania problemów decyzyjnych, chociaż pozwalają na spełnienie formalnego warunku utworzenia listy finansowanych projektów, czy wyboru wariantu ich realizacji, nie przyczyniają się jednak do skuteczności realizacji polityki regionalnej w naszym kraju. Prowadzi to także do opóźnień i nieefektywnej organizacji pracy urzędów, zwłaszcza przy programowaniu pomocy strukturalnej. Narodowa Strategii Spójności na lata 2007-2013 narzuca polskim regionom wysokie wymagania dotyczące zarówno efektywności wykorzystania środków pochodzących z Funduszy Strukturalnych, jak i tworzenia polityk regionalnych zapewniających trwałość i zwielokrotnienie rezultatów projektów finansowanych z tych funduszy. Niniejszy projekt ma za zadanie zapełnienie tej luki poprzez dostarczenie zobiektywizowanych metod wielokryterialnej ewaluacji i wyboru projektów i alokacji środków. W oparciu o doświadczenia zdobyte w projektach wykonywanych w latach 1995-2009 dla Komisji Europejskiej, oraz o rezultaty projektu pt."Priorytetyzacja celów polityki regionalnej w kontekście efektywnego wykorzystania Funduszy Strukturalnych" zespół wykonawców projektu zamierza zaproponować nowatorską metodologię, dostosowaną do polskich realiów i umożliwiającą bezpośrednie zastosowanie w praktyce.